ΝΕΥΡΟ 101: Κυτταρικές - Μοριακές Νευροεπιστήμες

Υπεύθυνος Μαθήματος: Α. Καστελλάκης, Αναπλ. Καθηγητής Ψυχοφυσιολογίας
Το μάθημα αυτό καλύπτει εισαγωγικά την ανατομία του κεντρικού νευρικού συστήματος, την ανάπτυξη και την υποστροφή της ανάπτυξης του νευρικού συστήματος, τη φυσιολογία διεγέρσιμων μεμβρανών, τη νευροδιαβίβαση (κυτταρική επικοινωνία, νευροδιαβιβαστές, υποδοχείς και μεταγωγή σήματος), και το μεταβολισμό και λειτουργία του νευρικού συστήματος.

ΝΕΥΡΟ 102: Συστημικές Νευροεπιστήμες

Υπεύθυνος Μαθήματος: Π. Μπίτσιος, εκλ. Αναπλ. Καθηγητής Ψυχιατρικής
Το μάθημα αυτό καλύπτει την οργάνωση του εγκεφάλου σε διακριτά λειτουργικά συστήματα όπως το σωματοαισθητικό, αισθητηριακό (όραση, ακοή, χημικές αισθήσεις), κινητικό (κεντρικοί μηχανισμοί κινητικού ελέγχου, οφθαλμοκινητικοί μηχανισμοί, νωτιαία κινητικά συστήματα κινητικού νευρώνα και νευρομυϊκής σύναψης), μεταιχμιακό (μνήμη, συναίσθημα, ομοιοστατικές/ενστικτώδεις συμπεριφορές) και ανώτερες νοητικές λειτουργίες (κεντρικές εκτελεστικές λειτουργίες, γλώσσα, κοινωνική αντίληψη, συνείδηση). Επίσης, συζητά και παρουσιάζει παραδειγματικές παθήσεις του εγκεφάλου στις οποίες δυσλειτουργούν ένα ή/και περισσότερα από τα παραπάνω λειτουργικά συστήματα όπως Νόσο  Πάρκινσον, Εκφυλιστικές Παθήσεις και Μείζονες Ψυχιατρικές Παθήσεις.

ΝΕΥΡΟ 104: Αναπτυξιακή Νευροβιολογία

Υπεύθυνη Μαθήματος: Δόμνα Καραγωγέως, Καθηγήτρια Αναπτυξιακής Νευροβιολογίας
Το μάθημα αυτό καλύπτει τις βασικές αρχές της ανάπτυξης του νευρικού συστήματος σε οργανισμούς-μοντέλα. Μέσω διαλέξεων και παρουσιάσεων από τους φοιτητές, καλύπτονται θέματα όπως βλαστικά κύτταρα του νευρικού στον αναπτυσσόμενο και ενήλικο εγκέφαλο,  καθορισμός προτύπου και νευρωνικής μοίρας στο νευρικό σωλήνα, μετανάστευση και καθοδήγηση νευραξόνων, κυτταρικός θάνατος, νευροτροφίνες και υποδοχείς, μηχανισμοί γήρανσης.

ΝΕΥΡΟ 103: Αρχές και Μέθοδοι Μελέτης Νευρικού Συστήματος

Υπεύθυνη Μαθήματος: Δ. Καραγωγέως, Καθηγήτρια Μοριακής Βιολογίας -Αναπτυξιακής Νευροβιολογίας
Ο κύριος σκοπός του Μαθήματος είναι η εξοικείωση των ΜΦ στις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για την μελέτη του νευρικού συστήματος. Επίσης το μάθημα αποσκοπεί στο να εξοικειωθούν οι φοιτητές στην ορολογία που χρησιμοποιείται στις δημοσιεύσεις που αφορούν έρευνα σχετική με το νευρικό σύστημα. Οι μέθοδοι που διδάσκονται καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα αρχίζοντας από μοριακές μεθόδους ανάλυσης γονιδίων του νευρικού συστήματος μέχρι την ανάπτυξη νέων φαρμάκων. Το μάθημα εστιάζει  στην κατανόηση σε βάθος των βασικών αρχών που διέπουν τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις που διδάσκονται.

ΝΕΥΡΟ 105: Στατιστική

Υπεύθυνος Μαθήματος: Γ. Χλουβεράκης, Αναπλ. Καθηγητής Βιοστατιστικής
Στόχος του μαθήματος είναι:
α) η απόκτηση θεμελιωμένης γνώσης των στατιστικών εννοιών και μεθόδων που χρησιμοποιούνται ευρέως στην βιοϊατρική έρευνα και στον τομέα της Δημόσιας Υγείας.
β) η ικανότητα ερμηνείας των αποτελεσμάτων στατιστικών αναλύσεων καθώς επίσης και η τεκμηριωμένη κριτική αξιολόγηση της στατιστικής μεθοδολογίας των δημοσιευμάτων της βιοϊατρικής.
γ) απόκτηση ευχέρειας στη χρήση του στατιστικού πακέτου SPSS για την στατιστική επεξεργασία  ερευνητικών δεδομένων.