ΝΕΥΡΟ 106: Ανάπτυξη Φαρμάκων

Υπεύθυνος Μαθήματος: Λιαπάκης Γεώργιος, Αναπλ. Καθηγητής Φαρμακολογίας
Στόχος του μαθήματος αυτού είναι να δώσει στους φοιτητές να κατανοήσουν βασικές έννοιες Φαρμακολογίας που απαιτούνται για το σχεδιασμό νέων φαρμάκων, καθώς και την αξιολόγηση, ανάπτυξη και κλινική εφαρμογή τους. Συγκεκριμένα οι φοιτητές θα μάθουν πως σχεδιάζονται νέα μόρια που πιθανόν να γίνουν μελλοντικά φάρμακα με βάση τόσο τη δομή υπαρχόντων φαρμάκων  όσο και των υποδοχέων μέσω των οποίων ασκούν τη δράση τους.  Ανάμεσα στις προϋποθέσεις που πρέπει να τηρούν τα νέα φάρμακα  θα τονιστεί η σημασία της εκλεκτικής αλληλεπίδρασης τους  με συγκεκριμένους τύπους υποδοχέων τους, αφού με το τρόπο αυτό μειώνεται ο αριθμός των παρενεργειών τους. Επιπρόσθετα θα αναφερθούν λεπτομερώς τα στάδια που χρειάζονται και οι μέθοδοι που εφαρμόζονται για να περάσει ένα νέο μόριο από τη στιγμή του σχεδιασμού του στη κλινική εφαρμογή του.